Debata szkolna


We  wtorek 9 lutego 2016 r. w sali komputerowej dla klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie odbyła się debata szkolna, której przewodniczyła pani Joanna Poniatowska - koordynator programu Szkoła z klasą 2.0. Na debatę przybyli przedstawiciele klas i usiedli w kręgu, co zdecydowanie ułatwiło dyskusję nad kodeksem 2.0. Pani Joanna Poniatowska przypomniała również, na czym polega prawidłowa debata, zwracając uwagę między innymi na to, że każdy uczeń może wypowiedzieć swoje zdanie jak i kontrargumenty w sposób kulturalny, następnie zostały wspólnie ustalone zasady debatowania. P. Poniatowska zwróciła uwagę, że nieprzypadkowo termin debaty został ustalony na 9 lutego 2016 r. Zapytała czy ktoś wie, jakie wydarzenie jest zaplanowane na 9 lutego w bieżącym roku szkolnym. Część uczniów wiedziała, że obchodzony jest Dzień bezpiecznego Internetu, a tegoroczne hasło to: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” 

Moderatorami panelu szkolnego Szkoły z klasą 2.0 byli: Aleksandra D., Aleksandra K. Wiktoria K. To one przygotowały prezentację multimedialną i pytania dotyczące siedmiu zagadnień, wokół których rozpoczęła się debata:
  1. Ucz i ucz się z TIK.
  2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.
  3. Nie kradnij i nie daj się okraść.
  4. Komunikujmy się.
  5. Komputery pod ręką.
  6. Bądź bezpieczny w sieci.
  7. Nauczcie tego dorosłych.
Uczniowie zostali podzieleni na siedem grup (jedna zasada dla grupy). Każda grupa miała zastanowić się, jak w naszej szkole wdrażana jest zasada Kodeksu 2.0 (którą otrzymali do opracowania) i czy chcieliby coś dodać, albo zmienić. W efekcie prac grupowych powstały plakaty ukazujące jak w naszej szkole stosujemy Kodeks 2.0. W trakcie prezentacji plakatów moderatorki zadawały grupom pytania dotyczące każdej zasady, a po każdym punkcie następowało głosowanie przez podniesienie ręki. 
W wyniku debaty Kodeks 2.0 został bez zmian. Koordynator p. Joanna Poniatowska podziękowała uczniom za aktywną pracę nad Kodeksem szkolnym. Powiedziała, że Kodeks zostanie zaprezentowany całej społeczności szkolnej.
 

Podsumowanie debaty i zatwierdzenie Kodeksu 2.0

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza